חפש באתר
חפש באתר

כפר הנוער רמת הדסה

בכפר הנוער רמת הדסה מתחנכים כ- 280 בני נוער המגיעים על רקע קשיים שונים בתחום הלימודי, החברתי או האישי.
הכפר פותח בפני החניכים עולם של הזדמנויות לפרוח ולהצליח באמצעות בניית תוכנית אישית לכל חניך הבאה לידי ביטוי בשילוב מסלולי הלימוד, החינוך והקניית כישורי חיים. מטרת הכפר היא לקדם את בני הנוער תוך מתן תנאים אופטימליים בכל התחומים ולאפשר להם מיצוי הכישורים והיכולות תוך חתירה למצוינות וסיוע בהשתלבות בחברה הישראלית.
בפנימייה צוות מדריכים מסור, המלווה את החניכים משעות הבוקר בשלל פעילויות: מחויבות אישית בכפר ובקהילה, קורסי הכשרה מקצועיים, קורסי הכנה לצה"ל, חוגים, צופים והתנדבויות שונות. קבוצות קטנות – 15 חניכים בקבוצה לווי של מדריך, מדריכה וש"ש.

רכזת הפעילות בכפר: יפעת בלפורד

התוכניות הפועלות בכפר:

"באה מאהבה" - העצמת נערות
סדרת מפגשים עם קבוצת בנות מגילאים שונים בכפר, שמטרתם העלאת המודעות הנשית באמצעות תכנים המעודדים חשיבה נוספת בתהליך גיבוש הזהות שהנערות עוברות בשלב זה של חייהן. יצירת הזדמנות לנערות ולמתנדבות לחות תהליך התבגרות, מעמיק ופורה ואף לנסות לטפח קשר ושיח משמעותי. מתנדבות יוכלו לבחור תכנים מתוך מאגר תכנים שבנתה העמותה או לבנות מפגשים לפי ראות עיניהן. הפרויקט יופעל בכפרים.

"שלוש עשרה מלאו לנער" - משימות בר מצווה
פעילות עם קבוצת כיתה ז', כ- 15 תלמידים, ליווי משימות שיש בהם ביטוי של לקיחת אחריות, הגדלת תחושת מסוגלות וכן ערכי העמותה: אהבת הארץ, אהבת האדם, בכפר ומחוצה לו.
המתנדבות/ים שייקחו על עצמם את שנת המשימות יבנו אותן יחד עם הצוות והילדים, ויוציאו אותן לפועל.

"עוד לא אכלנו שום דבר" - קבוצות בישול
במסגרת פרוייקט זה מגיעים מתנדבי העמותה (2-4) לקבוצת ילדים מהכפר, אחת לחודש, ומבשלים יחד איתם ארוחת ערב סביב סיפור / נושא. המתנדבים בוחרים את התפריט ביחד עם הצוות והילדים, ותוך כדי בישול נרקמת מערכת יחסים משמעותית.

"זה מה שנשאר" - השארת חותם (כיתת י"ב נפרדת ומשאירה את חותמה)
ליווי והנחיית שכבת הי"ב, לקראת סיום שנתם האחרונה כחניכים בכפר, בהשארת חותם כדוגמת פסל סביבתי / שיפוץ מבנה / ציור חוץ / גינה וכו'.
תדירות המפגשים תיקבע ביחד עם הקבוצה והצוות. התוצר הסופי הוא כמובן פחות חשוב מהמפגש עצמו ובמקרה הזה יש לשים דגש על התהליך (תכנון, הצגה, בחירה, בניית תקציב, גיוס, עבודה בקבוצה, הוצאה לפועל , עמידה בזמנים וכו'). לצורך כך נדרשים אומנים, בעלי מלאכה, יוצרים ועוד.

"אצלנו בחצר" - "משפחה מארחת"
ילדי הכפר יוצאים כל שבת שנייה הביתה, אבל יש ילדים שאין להם בית לצאת אליו. הרעיון שמשפחות שלנו, יארחו את הילדים "הבודדים" לשבת ביתית ומפנקת. יבואו לאסוף מהכפר, יחזירו מתי שצריך לכפר, ובאמצע יתנו בית חם לנער/ה.

"היה לי חבר, היה לי אח" – אח בוגר
פרויקט חונכות אישית למועמדים שייבחרו על ידי הכפר מכיתות ז'-ח'. מפגש כל שלושה שבועות בממוצע ושיחות טלפוניות פעם בשבוע על מנת לייצר חוויה של בוגר משמעותי בחיי החניכים. החונכים יעברו הדרכה וליווי על ידי צוות הכפר.

"נקודת זינוק" – תכנית שטח אחד על אחד
מתנדב וחניך לבד במסע בשטח של יומיים (כולל לינה) כחלק מטיפול בונה ומעצים לחניך שקיבל עונש הרחקה מהכפר.

"איך הוא שר" – חוג לימודי שירה עברית
פעם בשבועיים יתקיים מפגש שכל מטרתו הוא לימוד שיר עברי חדש.

"שותלים ניגונים" – ערבי שירה משותפים לחניכים ולמתנדבים.
ברוח מועדון העמק, אנחנו מתכנסים הנוער בכפר והמתנדבים לערב של שירה עברית במיטבה. הילדים שותפים בבחירת השירים לקראת ערב השירה. כמו כן, ההרכבים המוזיקליים של הכפר משולבים בערבים אלו.

ליווי הצוות החינוכי בכפר
סדרת מפגשים שמטרתם ליווי, הדרכה ומתן כלים לצוות החינוכי של הכפר, מתוך הבנה כי צוות מלווה ומטופל מתפקד יותר טוב, מרגיש מוכל, ומפתח כלים שישמשו אותו בעבודת היום-יום. ההתנדבות מיועדת לבעלי מקצוע בחינוך / פסיכולוגיה / הנחיית קבוצות וכו'.

"לטיול יצאנו" - צוות לוגיסטי טיולים ופעילות חוץ
סיוע בפעילויות שטח של הכפר, הקמת מחסן לוגיסטי, ליווי טיולי אופניים, מסעות ועוד.
היצירתיות היא המפתח להצלחה, זה הצוות שיכול ליזום פוייק'ה בטיול, שירה בציבור ליד המדורה, שיעור על כוכבים, לימוד מחנאות ומה לא? השמיים הם הגבול! למתנדבים שהשטח בנשמתם.

"קום והתהלך בארץ" – הכרת הארץ לנוער נעל"ה
6 מפגשים חודשיים המיועדים עבור נוער נעלה בכפרי הנוער. למרבית הנערים אין משפחות בארץ ובזמן שחבריהם יוצאים לבתיהם לסופי שבוע וחגים, הם נשארים בכפר, בדרך כלל ללא פעילות משמעותית. לכפרי הנוער יש צורך ברור להוציא את החניכים מהכפר, להכיר להם את הארץ, התרבות, האנשים ובעיקר להעניק להם חוויה חיובית בהקשר למדינה אליה הם עלו, אולם אין להם משאבי כח אדם וכסף לעשות זאת. המפגשים משלבים ביקור באתר תיירות ישראלי / אטרקציה מקומית / טיול רגלי בטבע, ארוחה ופינוקים קטנים אשר יחד יוצרים לחניכים חוויה ייחודית, אתנחתא משגרת היום-יום, תשומת לב אישית והיכרות עם סביבה חדשה ותרבות מקומית.

התנהלות כלכלית נבונה לנוער
עמותת שתלתם ניגונים, ביחד עם המרכז לצמיחה פיננסית של בנק הפועלים, פיתחו תכנית הדרכה, שמטרתה להקנות לבני נוער יסודות בסיסיים בהתנהלות כלכלית נבונה שיאפשרו להם לצאת לחיים עצמאיים. המתנדבים עוברים הכשרה במרכז לצמיחה פיננסית של בנק הפועלים ואז מעבירים מערך של 8 שיעורים לנוער.

שתלתם ניגונים
קרן הון אנושי 
ע.ר. 58-0-635886  |  טלפון 04-8402058   |   info@shetaltem.org.il